Деякі аспекти проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу

Деякі аспекти проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу. Цивільний шлюб: за і проти

Якщо жінка та чоловік проживають разом без офіційного шлюбу, це не означає, що у них є права та обов’язки подружжя. Це регулює ч.3 Сімейного кодексу України (СК України).

У побуті такі стосунки часто називають "цивільним шлюбом", хоча насправді назвати їх шлюбом навряд чи можна. Цей термін вживають лише до союзу, що офіційно зареєстрований у РАЦСі. Якщо люди живуть разом періодично, цього недостатньо, щоб суд визнав факт проживання однією сім’єю. Щоб довести це, потрібні також інші ознаки сім’ї: постійне проживання разом, спільний побут, спільні права та обов’язки. 

Відносини між чоловіком та жінкою, які фактично проживають однією сім'єю без шлюбу, можна вважати сімейними відносинами тільки якщо жоден з них не перебуває у шлюбі з іншою особою. Це означає, що “цивільне подружжя” не може вважатися сім’єю, якщо хтось із пари перебуває в офіційному шлюбі. Навіть якщо ця людина давно не спілкується з офіційним чоловіком\дружиною.

Чоловік та жінка в даних відносинах не набувають передбачених законом особистих немайнових прав дружини та чоловіка. До немайнових прав відносяться:

  • право на материнство та батьківство
  • право на зміну прізвища після укладення шлюбу
  • право на розподіл обов’язків та спільне вирішення питань сім’ї
  • право на фізичний та духовний розвиток, отримання вищої освіти, створення умов для праці та відпочинку

В офіційному шлюбі всі ці права регулює ст.ст. 49 - 56 Сімейного Кодексу України. Якщо пара живе не у шлюбі, а як співмешканці, ніхто не може забезпечити виконання цих прав або покарати того, хто обмежує в них свою пару.

Майнові відносини між цивільним подружжям врегульовані ст.74, 91 СК України за умови наявності фактичних шлюбних відносин. Тобто якщо насправді люди живуть як подружжя, мають спільне майно, побут, дітей.

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але офіційно не одружені – майно, що вони придбали за час спільного життя належить їм на праві сумісної власності. Це передбачено частиною 1 ст.74 СК України. 

Вважається, що подружжя володіє разом усім, крім особистих речей: одягу, предметів гігієни тощо. Побутова техніка, електроніка, житло, авто, меблі належать обом членам подружжя однаково. 

Майно не будуть ділити тільки якщо право власності прописане у письмовому договорі між цивільним чоловіком та дружиною.

Щоб майно, яке придбали в цивільному шлюбі, визнали спільною сумісною власністю, потрібно мати докази:

  • наявність спільного бюджету та витрат;
  • ведення спільного господарства;
  • придбання нерухомого та рухомого майна в інтересах сім'ї тощо.

Такими доказами може бути те, що один із членів подружжя міг користуватися банківськими картками іншого, пара разом їздила на відпочинок, відвідувала батьків та спільних знайомих, разом виплачували кредит.

Якщо чоловік і жінка, що мешкають разом у цивільному шлюбі, мають спільну дитину, один із батьків має право на те, щоб його утримували разом з дитиною. Це регулює частина 2 ст.91 СК України.

Цивільна жінка або чоловік зобов'язані утримувати дитину, що живе з ними, якщо:

  • дитині менше трьох років
  • дитина рідна для обох з пари
  • жінка або чоловік має можливість надавати дитині матеріальну допомогу

Життя у цивільному шлюбі: за і проти

За

Проти

Можна вести спільне господарство

Потрібно надати докази, що майно спільне

Можна бути на утриманні та отримувати аліменти

Щоб отримати аліменти, треба довести, що діти спільні

Зекономили на весіллі

При розлученні майно не ділиться

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.