Подали документи у РАЦС, але передумали одружуватися – які наслідки можуть бути?

Подали документи у РАЦС, але передумали одружуватися – які наслідки можуть бути?

Чоловік та жінка, що збираються зареєструвати шлюб, можуть подати заяву до будь-якого органу державної реєстрації цивільного стану – РАЦСу. Це регулює ч.1 ст.28 Сімейного кодексу (СК) України. 

Після того, як РАЦС прийняв заяву про державну реєстрацію шлюбу, пара офіційно вважається нареченими.

Головний принцип укладення шлюбу – це принцип добровільності. Відповідно до нього чоловік та жінка можуть укладати шлюб лише за взаємної згоди. У той же час кожен із наречених має право відмовитися від укладання шлюбу до того, як процедура реєстрації завершиться. 

«Особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов’язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв’язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля»

Частина 3 ст. 31 СК України

Приготування до весілля триває кілька місяців і коштує дорого. Якщо один із наречених добровільно відмовляється від укладення шлюбу, він або вона мусить компенсувати ці витрати іншій стороні. 

Розмір відшкодування визначають за домовленістю сторін. Та щоб отримати відшкодування, потрібно підтвердити суму витрат та довести у суді, що ці витрати дійсно пов’язані з підготовкою до весілля:

  • надати відповідні чеки та квитанції, договори
  • надати інформацію від свідків

Також потрібно довести, що власник не зможе використовувати речі, куплені спеціально для весілля, у побуті.

Якщо партнер, що хоче розірвати заручини, відмовляється відшкодувати витрати, подають позов до суду за місцем реєстрації позивача.

Винятки

Відповідно до ч.3 ст. 31 СК України є випадки, коли витрати не відшкодовують:

  • Якщо наречений\наречена відмовляється від шлюбу через аморальну поведінку партнера. 

Закон не визначає всі види протиправної поведінки, які можуть вплинути на укладення шлюбу, але деякі з них виділені: вчинення злочину, навмисне заподіяння шкоди життю та здоров’ю, майну. На рішення також можуть вплинути дії, які свідчать про схильність до насильства та зневаги.

Довести, що хтось поводить себе аморально, складно. Часто для цього застосовують оціночні судження, що стосуються понять “мораль”, “суспільна мораль”, “аморальність”. У кожному випадку ці категорії будуть наповнені індивідуальним змістом. До уваги беруть обставини життя людини, її походження, виховання, соціальний статус, належність до певних соціальних груп. Тому зробити висновок про аморальну поведінку можна тільки після індивідуального розгляду справи.

  • Якщо наречений\наречена приховав інформацію чи обставини, що є істотними для партнера:
    • тяжку хворобу
    • наявність дитини
    • наявність судимості
    • наявність інших осіб, яких наречений\наречена мусить утримувати за законом
    • багато попередніх шлюбів
    • попередній не припинений шлюб за кордоном

Щоб розірвати заручини без фінансових та майнових наслідків, треба у судовому порядку довести, що партнер спеціально приховав важливу інформацію.

Особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов’язана повернути шлюбні подарунки

Подарувати автомобіль, дорогі коштовності, нерухомість або майнові права просто так не можна. На такі подарунки укладають договір дарування.

Коли дарують валюту на суму більш ніж п’ятдесят неоподаткованих мінімумів – дарування засвідчують у нотаріуса.

2 102 грн

неоподаткований мінімум у 2020 році

Якщо коштовну річ або велику суму грошей подарували у зв’язку з майбутнім весіллям, суд може розірвати договір дарування за вимогою дарувальника. 

У такому разі партнер, що отримав подарунок не може залишити його собі. Він чи вона повинен повернути річ. Якщо вона не збереглася – відшкодовують її вартість.

Що буде, якщо розірвати заручини

Шлюб – це добровільний вибір двох людей. Кожен з пари має право передумати та відмовитися від реєстрації шлюбу до того, як поставить підпис у РАЦСі. Однак, у деяких випадках можуть бути наслідки:

  • Інша сторона має право на відшкодування витрат, що пов’язані з підготовкою до весілля.
  • Дорогі подарунки, які робили наречені з нагоди весілля, доведеться повернути.

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.